Vid behandling av okomplicerad näthinneavlossning, har man historiskt fokuserat på resultats-beskrivningen på den anatomiska läkningen och risken för återfall av avlossning. Den viktigaste kvalitetsfaktorn för patienterna är dock den slutgiltiga synförmågan. Eftersom synskärpan till stor del beror på gula fläckens tillstånd och läkningsförloppet är långsamt om gula fläcken är engagerad (mer än 1 år) har man oftast inte kunnat beskriva det slutgiltiga syn resultatet.
Vilka faktorer påverkar den slutgiltiga synfunktionen? Finns varnings signaler för att få dålig synskärpa och kan dessa åtgärdas?
Vi vill med denna studie undersöka och ta fram vilka faktorer som leder till dålig respektive bra synskärpa minst 10 månader efter sista operationen ur ett patientmaterial från 2014 på ögonkliniken i Örebro. Ur journaler på 231 patienter med okomplicerad näthinneavlossning redovisas synskärpsresultatet fördelat på två grupper. Dels de med bra syn (mer eller lika med 0,5), dels dålig syn (sämre än 0,5). Olika variabler före, under och efter operation har identifierats (17st) för statistisk bearbetning. Materialet är färdigt och insamlat i dags dato.
Studien antyder emellertid preliminärt att låg postoperativ synskärpa ses i större utsträckning om synskärpan före operation varit dålig. Vi vill nu ta reda på om detta faktiskt stämmer med verkligheten och också/eller om det finns andra riskfaktorer av betydelse för den slutgiltiga synförmågan.